Melu, melu kávu pro dědka i bábu – Leinbrock’s Ideal

Nástěnný kovaný mlýnek (tělo je z litiny) Leinbrock’s Ideal již na první pohled budí dojem velmi hezké dekorativní  věci, která navozuje příjemnou atmosféru dávno zašlých časů.

Mlýnek nám zůstal po naši prababičce, ale bohužel se nedochoval v původním stavu a chybělo mu pár částí. Tou hlavní byla skleněná dóza na mleté kafé a na porcelánové násypnici chyběla uzávěrka (čepička).

Skleněnou dózu jsem vydražil na Aukru. Čepičku jsem nechal vysoustružit. Řeknu vám, že najít dneska někoho mezi truhláři, kdo je schopný a ochotný udělat takovouto dřevěnou drobnůstku, tak to je teda výkon. Klobouk dolů před panem truhlářem. Čepička se  mu povedla na jedničku s hvězdičkou. Jen tak na okraj – zjistil jsem, že pán truhlář má oblibu v renovaci starých věcí jako já :o).

Mlýnek jsem rozebral na prvočinitele. Největší oříšek bylo vytáhnutí malých hřebíčků z dřevěné desky, které držely drobné kovové části, ale povedlo se. Základní desku jsem celou obrousil, abych ji zbavil nepůvodního bílého nátěru. Z kovové části mlýnku jsem musel dostat dolů barvu, která nebyla původní. Použil jsem barvožrout, který si s barvou poradil a po prvním nanesení se objevil původní nátěr, podle kterého jsem vybíral barvu novou. Všechny kovové díly, které se měly natřít jsem nejprve vycídil a vyleštil. Tělo mlýnku jsem natřel tmavým lesklým emailem s barvou višně a hned po prvním nátěru jsem věděl, že to byla trefa do černého. Základovou dřevěnou desku jsem napustil tenkovrstvou bezbarvou lazurou s přidanými oleji a výsledek je moc hezký. Na dřevěnou základnu jsem postupně začal vracet všechnu ošetřenou výstroj. Na závěr jsem přišrouboval samotný mlýnek, zasunul násypnici a dózu na mleté kafé.

Nyní nastal čas na konečnou prohlídku. A propos: kafé mele hezky jemně (stavěcí křídlová matka určuje hrubost mletí). Rádi si děláme překapávané kafejo z čerstvě namleté kávy. Škarohlídi se jistě budou ptát – „na co takový krám, když dneska koupím elektrický mlýnek“? Ale tenhle je z neuspěchané doby, kdy si lidé věcí více vážili…

 

 

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.